První Kolo ZJP opět v Hradištku u Sadské

31.01.2017 11:59

Zimní Jezdecký pohár České jezdecké federace odstartoval v sobotu 28. ledna úvodním vozatajským kolem. Do sedmi soutěží se přihlásilo více než 50 spřežení, a tak byl sportovní program nabitý od časných ranních hodin až do podvečera.

První z oficiálních soutěží byla kategorie dvojspřeží pony, kterou s přehledem ovládla Monika Pospíšilová z Jezdeckého klubu Boharyně. Ta v každém ze dvou kol jednou chybovala, ale přesto jí konečný výsledek stačil na vítězství. Druhý skončil Miroslav Kučera. Ten v prvním kole chyboval dvakrát a v druhém zaznamenal jednu chybu. Cenu za třetí příčku obdržel Michal Kořínek, jenž sice předváděl rychlé jízdy, ale byl až příliš často penalizován za chyby.

Dvojspřeží velkých koní nastoupilo do seriálové soutěže patnáct. Stabilně dobré výkony předváděl Milan Domes z Dolních Dunajovic. S Mágusem a Bársony si dojel pro pěkné třetí místo a 8 bodů do Zimního Jezdeckého poháru České jezdecké federace. Jaroslav Juráň provedl Felixe a Lukáše vozatajským parkurem ze všech nejrychleji. Jenže tři chyby v prvním kole byly pro něj velkou zátěží. I když v kole druhém přidal již jen jednu, právě ta nakonec rozhodla o jeho druhém místě. Součet časů z obou částí soutěže měl totiž o necelé tři sekundy menší Petr Vlašic reprezentující Ranč Ladná. Kromě vítězství s Bubinem a Lordem, díky němuž si připsal do seriálu 10 bodů, vybojoval ještě čtvrtou pozici s Filipem a Ferdou a šesté místo s koňmi Caviro a Bolide.

Ranč Ladná kraloval také v soutěži dětí, která se v rámci Zimního Jezdeckého poháru České jezdecké federace konala vůbec poprvé. Vít Vlašic s Máňou a Nicolou dojel jako třetí v pořadí. Před ním se umístily už jen sestry Leskákovy. Michaela s Kami dojela na druhé příčce poté, co udělala pouze jednu chybu v druhém kole. První místo si zasloužila dvěma čistými jízdami Adéla Lesáková se Susi.

Kvůli velkému počtu účastníků se pořadatelé rozhodli zařadit královskou kategorii čtyřspřeží do časných odpoledních hodin, kdy byly ještě ochozy kolbiště plné diváků. Ti mohli sledovat celkem šest čtyřspřeží.

Šesté místo patřilo Liborovi Kurkovi. Nevyšlo mu hlavně první kolo, kdy byl penalizován 20 trestnými sekundami. Naopak v druhém kole předvedl bezchybný výkon, byť v pomalejším tempu. Velmi rychlý byl Jiří Nesvačil junior z Národního hřebčína Kladruby nad Labem, ale četné chyby jej odsunuly až na pátý řádek výsledkové listiny. K radosti domácích fanoušků se na pěkné čtvrté příčce umístil Jaroslav Jandl z pořádajícího Jezdeckého klubu Semice. Vítěz kategorie dvojspřeží Petr Vlašic jistě doufal, že vyhraje i se svojí čtyřkou. I když v druhém kole soutěže nenašel přemožitele, kvůli horšímu prvnímu kolu se musel spokojit s třetí příčkou.

Na vítězství útočil také Jaroslav Juráň. V rychlosti jej nikdo nepřekonal, ale v prvním kole chyboval dvakrát a v druhém dokonce třikrát. Skončil tak nakonec druhý. Náskok více jak 8 sekund na něj totiž měl Jiří Nesvačil senior, který byl jen o něco málo pomalejší, ale chyby nasbíral pouze dvě v celém závodu.

Nejpočetnější kategorií bylo jednospřeží. Těch do úvodního kola Zimního Jezdeckého poháru České jezdecké federace nastoupilo sedmnáct.

Loňský vítěz celého seriálu Pavel Drbohlav se tentokrát musel spokojit s pátým místem. Přitom od bronzové pozice jej dělilo pouhých osm desetin sekundy! Třetí nejlepší výkon zaznamenal Dominik Brumovský s Lotrandem. Ten v obou kolech jednou chyboval. Před rokem v Hradištku zazářila nejvíce mezi tzv. singly Markéta Sedlinská. Letos s Conversanem skončila druhá, přestože druhé kolo měla nejlepší ze všech. V tom prvním bohužel dvakrát chybovala.Milan Domes s Mágusem neudělal ani jednu chybu a i díky tomu se mohl radovat z vítězství. Navíc s Plutem Pajkosem skončil čtvrtý. Od dvou medailových pozic jej dělilo jen pár setin sekundy.

Zdroj: Jezdci.cz